Как работи?
Термопомпата е уред, който усвоява енергия във вид на топлина от въздуха, водата, земята и т.н., след което я отдава в помещенията които отопляваме или охлаждаме, като при охлаждане процеса е обърнат – усвоява топлинната енергия от въздуха в помещенията и ги отдава в околната среда (въздуха, водата, земята). От тук се класифицират на:
Въздух- Вода; Вода- Вода; Земя-вода;
Защо Въздух-Вода?
Не изисква сондаж или изкопни работи за полагане на тръбна инсталация при Вода- Вода; Земя-вода. Освен, ако не живеете в къща с двор приложимият вариант за вас е Въздух-Вода.
Осигурявате си комфорт при минимален оперативен разход. При добра калкулация и изпълнение на проекта с подово отопление, конвектори за охлаждане и топла битова вода, сметките за ток ще са по-ниски или съизмерими със сметките при
отопление на твърдо гориво, газ или други видове отопление на електричество – включително климатици, а комфорта е несравним спрямо останалите.
При подовото отопление затоплянето идвайки от пода придава чувство за топлина и уют, дори и при по-ниска температура на помещението. Не се усеща течение, както при климатици а температурата е равномерно разпределена в помещението. Отделно температурния режим на работа е 30-35°C, което е от най-ниско температурните режими на
работа сравнено с другите видове отопления – от където се пести енергия.
Консумация
Съвременните термопомпи Въздух- Вода консумират до 15-20% електричество спрямо топлината която отдават, при външна температура 5-10° C. Колкото повече пада външната температура, толкова повече се повишава консумацията на електричество, стигайки до 40-50% от отдаваната температурна мощност. Най- точно консумацията може да се види от таблицата за изменения на COP (Coefficient of Performance) или коефициент на преобразуване при отопление.
На графиката е показано реалното разпределение на COP при работа на хибридни, инверторни термопомпи серия SDH. Видно е, че дори
и при -25°С, термопомпата консумира около 30-35 % от
отдаваната топлинна енергия, а при 7°С консумацията пада до 15-16 %. Това се дължи на
новото поколение инверторни термопомпи с втори соларен източник на топлина.
Цена на проекта
Е, Да! Както всеки многокомпонентен разход може да Ви се стори по-голям в сравнение със закупуване на климатици, например. Правилния подход, обаче е да се възприеме като капиталова инвестиция в имота, която в дългосрочен план ще допринесе за запазването и по-бързо нарастване стойността на имота Ви. А, по-малките експлоатационни разходи биха допринесли в по-бързото изплащане на инвестицията.
В следваща публикация ще разгледаме примерен проект за стандартно жилище и необходимата инвестиция и прогнозни месечни сметки за електричество.